23 listopada 2017 18:09 | Aktualności

Młodzieżowe Stowarzyszenie Ekorozwoju Gminy Długosiodło – drogą rozwoju globalnego.

Projekt powstał jako odpowiedź na potrzeby młodzieży z Zasadniczej Szkoły Zawodowej zdiagnozowane w czasie szkolenia LADDER przeprowadzonego w dniach 3-4 października 2016 roku  w Długosiodle.

Projekt rozpoczyna proces tworzenia Młodzieżowego Stowarzyszenia Ekorozwoju Gminy Długosiodło. Młodzieżowe Stowarzyszenie ma stać się narzędziem edukacji ekologicznej młodzieży i dzięki młodzieży – ma budować świadomość ekologiczną i poczucie odpowiedzialności za środowisko u innych mieszkańców Gminy. Ma też w praktyczny sposób uczyć młodzież aktywności obywatelskiej i przedsiębiorczości. W przyszłości – po zarejestrowaniu Stowarzyszenia – ma umożliwić młodzieży prowadzenie różnorodnej działalności odpowiadającej na ich potrzeby i marzenia. Po nabraniu doświadczenia i zdobyciu niezbędnej wiedzy ma umożliwić młodzieży także prowadzenie proekologicznej działalności w ramach ekonomii społecznej.

W ramach projektu odbyło się kilka spotkań i warsztatów z młodzieżą w naszej szkole, wyjście do gminnej oczyszczalni ścieków , sprzątanie lasu , szkolny konkurs ekologiczny, warsztaty pieczenia zdrowych smakołyków oraz wycieczka do Warszawy razem z uczniami klas gimnazjum Publicznej Szkoły Podstawowej w Długosiodle.

Program wycieczki:

1.  Wizyta w firmie Dworek Polski - zwiedzanie ekologicznego osiedla w Dawidach Bankowych – prezentacja odzyskwy ściekowej, ścian kolektorowych, paneli fotowoltaicznych i solarów termicznych oraz instalacji centralnego ogrzewania z centralnym kominkiem z płaszczem wodnym,
  2. Zwiedzanieosiedla w Ustanowie – budowa domów w technologii lekkiego szkieletu drewnianego
  3. Spacer po osiedlu w Krzywej Iwicznej – klasyczna urbanistyka małego miasteczka energooszczędność, rozwiązania pro-ekologiczne – Nagroda Unii EuropejskiejwKonkursie World youlike - Świat jaki lubisz. Zwycięzca w kategorii budownictwa. Zwraca uwagę URBANISTYKA zapewniająca ekonomiczne: wykorzystanie terenu, budowę mediów i dróg. Takie osiedle gwarantuje gminie rozwój zrównoważony. Jest to osiedle znane z serialu „Rodzinka.pl”
  4. Spotkanie w Ratuszu w Krzywej Iwicznej – prezentacje 3 organizacji pozarządowych.
  5.  Tarchomin - restauracja wegańska – „Z Małej Szkoły do restauracji w Stolicy” spotkanie z absolwentką Małej Szkoły im. Jacka Kuronia w Kunkowej prowadzonej przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi, obecnie szefową w/w restauracji
  6. Kino – obejrzenie filmu

Poznaliśmy i zaprzyjaźniliśmy się z Panią wiceprezes Federacji Inicjatyw Oświatowych  - Aliną Kozińską oraz koordynatorem projektu – Andrzejem Weselskim.  Bardzo dziękujemy, że pomogli nam zainteresować młodzież nowoczesnymi  przyjaznymi dla środowiskatechnologiami. Liczymy również na dalszą współpracę.

Link do filmu: