16 listopada 2017 12:56 | Aktualności

„Otwarci na świat uczniowie” w wielkim świecie pieniądza …

27 października 2017r. uczniowie Zespołu Szkół w Długosiodle realizując Projekt „Otwarci na świat uczniowie i uczennice szkół i placówek powiatu wyszkowskiego szansą rozwoju dla województwa mazowieckiego” w ramach Poddziałania 10.1.1 Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych) Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. uczestniczyli w warsztatach i zwiedzili fascynujący świat pieniądza, czyli  wystawy Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka przy NBP w Warszawie. Na zwiedzających czekało wiele unikalnych atrakcji: mogli  porozmawiać z wirtualnym bankierem, usiąść pod Fontanną Pieniądza i podnieść sztabę złota ważącą 12,5 kg o wartości około 2 mln zł a także zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcji polskich monet, czy zbadać w laboratorium autentyczność własnych pieniędzy.

Z warsztatu „ Pieniądz z historią w tle” dowiedzieli się, że dzisiejszy pieniądz w niewielkim stopniu przypomina pierwsze złote i srebrne monety starożytnych Greków. Ścieżka zwiedzania  poprowadziła ich pomiędzy etapami kształtowania się pieniądza i systemów pieniężnych, a przełomowymi wydarzeniami w dziejach świata i Polski.

Młodzieży bardzo podobały się warsztaty, wynieśli z nich wiele cennych i praktycznych informacji.