02 lipca 2017 10:28 | Aktualności

Wolontariat w Zespole Szkół w Długosiodle

Uczniom Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Długosiodle rok szkolny 2016/2017 upłynął pod hasłem działań wolontarystycznych. Thomas Jefferson powiedział: "Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością." W tym roku szkolnym swoim współczuciem, życzliwością, cierpliwością i poświęceniem czasu wykazała się młodzież z naszej szkoły poprzez działania na rzecz ogólnopolskich akcji.

Nasi uczniowie wzięli udział w Szlachetnej Paczce – weekend cudów akcji odbył się w dniach 10 -11 grudnia 2016r. Do ostatniego momentu trwały wielkie przygotowania. Uczniowie naszej szkoły także dołożyli swą cegiełkę i przygotowali karty z życzeniami dla Darczyńców, których hojność pozwoliła cieszyć się świątecznym czasem osiemnastu rodzinom z terenu gminy Długosiodło. W finałowym dniu na uroczystej kolacji wieńczącej udany weekend otrzymaliśmy podziękowania indywidualne – dla Sylwii Solińskiej, Joanny Solińskiej i Marcina Pędzicha z klasy II ZSZ oraz dla wszystkich uczniów zaangażowanych w akcję.

Kolejną akcją o zasięgu ogólnopolskim była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 15 stycznia 2016r. uczniowie z klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych  wzięli udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, która grała po raz 25. Naszymi wolontariuszami byli: Katarzyna Ordak, Olga Szymaniak, Arkadiusz Konopka, Marcin Pędzich oraz Marcin Hałatienko. Młodzież zebrała 389,40. Kwota ta to pieniądze pochodzące z puszek oraz z licytacji. W tym roku na licytację przygotowaliśmy dwa talerze domowych wypieków „Karnawałowe smakołyki” przygotowanych przez uczennice klasy III ZSZ oraz nauczycieli i pracowników szkoły.

W szkole prowadzona była również akcja „Twój miś może zostać ratownikiem”, w którą zaangażowani zostali również pracownicy szkoły, przekazując zabawki na rzec dzieci poszkodowanych w różnego rodzaju wypadkach.

Ważnym elementem działań woluntarystycznych naszych uczniów były także spotkania z mieszkańcami Domu z Sercem w Komorowie. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia młodzież przygotowała własnoręcznie robione papierowe kartki z życzeniami oraz upiekła w szkole pierniki, które następnie razem z pensjonariuszami dekorowała. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze wspólnej zabawy, kolędowania, radości, śmiechu i ciekawych historii. Takie wizyty ze starszymi ludźmi są zawsze pełne ciepła i spontanicznych reakcji.

Innym ciekawym wydarzeniem był także udział w projekcie pt. „Fryzura od ucznia”. Innowacyjna inicjatywa uczennic w zawodzie fryzjer: Magdaleny Książek, Patrycji Soliwody i Natalii Rębowskiej z klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Anety Zając – absolwentki naszej szkoły, polegała na wykorzystaniu własnych umiejętności zawodowych. Wraz z opiekunem praktyk – panem Andrzejem Zdzierą, wolontariuszki dwukrotnie wyjechały do Komorowa do „Domu z Sercem” i pracowały z pensjonariuszami. Klienci naszych uczennic byli pod dużym wrażeniem umiejętności zawodowych młodych fryzjerek oraz  nawiązywania kontaktów. Dziewczęta wykonały koloryzację włosów, strzyżenie i czesanie. Pensjonariusze byli bardzo zadowoleni  z usług i spotkania z młodymi ludźmi. Nasze uczennice sprawdziły swoje umiejętności i poczuły, że ich zawód to nie tylko czynności fryzjerskie, ale także coś więcej: kontakt z ludźmi, rozmowa i przekazywanie dobrej energii.

Uczniowie bardzo cenią sobie spotkania ze starszymi ludźmi, nie zapomnieli o nich również w Dniu Babci i Dziadka. Odwiedzili pensjonariuszy ze słodkim poczęstunkiem i życzeniami. Mamy nadzieję, że spotkania z naszymi uczniami pozwalają zapomnieć o codzienności życia.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w szkolne działania wolontarystyczne. Osoby te, zgodnie z hasłem naszego Szkolnego Koła Wolontariatu nie bały się podzielić sobą. Im dedykujemy certyfikat Szkolnego Klubu Woluntarystycznego, który otrzymaliśmy za udział w Ogólnopolskim Konkursie. Ucząc się w naszej szkole uczniowie zdobywają nie tylko zawód, ale także nowe znajomości, które zwiększają poczucie wspólnoty oraz podnoszą umiejętności interpersonalne.  Jeżeli jesteś wrażliwy, chcesz pomagać innym i działać w Szkolnym Klubie Wolontariatu, to  zapraszamy do podjęcia nauki w Zespole Szkół w Długosiodle (www.zsdlo.superszkolna.pl)

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

Katarzyna Wróbel