09 lutego 2017 08:41 | Aktualności

Akcja „Twój miś może zostać ratownikiem”

Społeczność naszej szkoły w ramach licznych działań wolontarystycznych czynnie włączyła  się w kampanię „Twój miś może zostać ratownikiem”.

Celem kampanii jest udzielanie wsparcia psychologicznego, minimalizowanie stresu i zwiększania poczucia bezpieczeństwa dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, pożarach i innych niebezpiecznych zdarzeniach. Wykazano, że wręczenie poszkodowanemu dziecku zabawki, podczas sytuacji stresogennej, odwraca jego uwagę od tego, co dzieje się dookoła, a jak wiadomo, często są to bardzo traumatyczne zdarzenia.

Nawiązując do tej sytuacji powstał pomysł kampanii, polegającej na zbieraniu używanych (lub nowych) maskotek w miejscach publicznych, takich jak szkoły, sklepy, urzędy, które po odświeżeniu trafią do Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych na terenie województwa mazowieckiego.

To akcja, która niesie ze sobą wiele korzyści, jak np. wydźwięk edukacyjny, jakim jest propagowanie zachowań, które wpływają na bezpieczeństwo, ale jest także doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na to, że w wypadkach, pożarach i innych niebezpiecznych zdarzeniach, częstymi poszkodowanymi są dzieci, które właśnie wtedy, już na etapie akcji ratowniczej, należy otoczyć szczególna opieką. Przede wszystkim jednak, kampania ma aspekt społeczny - zwracający uwagę na krzywdę innych.

Zebrane w szkole maskotki przekazaliśmy przedstawicielom Powiatowej Komendy Straży Pożarnej  w Długosiodle.